The Leghorn Club of Australia Inc.

THE OFFICIAL SITE.......

"One of the most attractive Breeds".

Leghorn Club of Australia Inc. 2016 Show Results

Major Awards

Champion Bird of the Show (Alex Lamont Memorial Trophy): Terry Burley, Bantam White Pullet

Reserve Champion Bird of the Show (donated by the Sharpe Family): Peter Ubrihien, Standard White Pullet

Champion Standard: Peter Ubrihien, White Pullet

Reserve Champion Standard: Anthony Cummins, Brown Cockerel

Champion Bantam (donated by Peter Ubrihien): Terry Burley, White Pullet

Reserve Champion Bantam: Tony Chmiel, White Cockerel

Champion Breeding Pair in Show (donated by J & S Arnett): Peter Ubrihien, Standard Whites

Reserve Champion Breeding Pair in Show: Peter Ubrihien, Standard Whites

Champion Junior (donated by the Cox Family): Will Cox, White Bantam Cockerel

Reserve Champion Junior (donated by the Cox Family): Riley Reid, Brown Bantam Cockerel

Champion Cock Bird in Show: R & L Bendeich, Bantam Red

Champion Pullet other than White (on behalf of Barbara Lord): Geoffrey Hine, Bantam Black

Champion White Leghorn in Show (Alan Bushell Memorial Trophy): Terry Burley, Bantam Pullet

Champion Standard White Leghorn (Les Ward Memorial Trophy): Peter Ubrihien, Pullet

Champion Black Leghorn in Show (Michael O’Connor Memorial Trophy): Geoffrey Hine, Bantam Pullet

Champion Black Bantam Male (Lionel McCaskill Memorial Trophy): J&S Arnett, Cockerel

Champion Standard White or Black Male (Charlie White Perpetual Trophy): Peter Ubrihien, White Cockerel

Champion Brown in Show (Ken Saladine Memorial Trophy): Anthony Cummins, Standard Cockerel

Champion Brown Standard (George Lee Memorial Trophy): Anthony Cummins, Cockerel

Champion Brown Female in Show (Les Forde Memorial Trophy): Geoffrey Hine, Bantam Pullet

Champion Blue Bantam (Freda Malcolm Memorial): Jason O’Loghlin, Hen

Champion Buff in Show (donated by Tas Doornsbusch): R&L Holmes, Bantam Pullet

Standard

White

Hen (2): 1, 2 Eagles

Cockerel (12): 1, 2 Peter Ubrihien, 3, 4, 5 G & B Sharpe

Pullet (20): 1&CH, 2&RES Peter Ubrihien, 3, 4, 6 G & B Sharpe, 5 Wayne Rigby

Black

Hen (6): 1&RES Lawson Johnson, 2, 4 Wayne Rigby, 3 Tony Chmiel

Pullet (13): 1&CH Johnstone & McGrath, 2 Wayne Rigby, 3 Terry Smith, 4 Lawson Johnson

Brown

Hen (4): 1, 2 R & L Bendeich, 3 Colin Targett

Cockerel (8): 1&CH, 2 Anthony Cummnins, 3 Nelson Last

Pullet (9): 1&RES, 2, 4 Anthony Cummins, 3 R&L Bendeich

Blue

Hen (1): 1&CH Bob Fowler

Buff

Cockerel (10): 1&CH Pat Gallagher, 2, 3, 4 Max Welch

Pullet (14): 1&RES Pat Gallagher, 2, 3 Max Welch, 4 Graham Tandy

Blue-Red:

Pullet (2): 1&CH, 2 Colin Targett

Duckwing

Hen (1): 1 Jason O’Loghlin

Cockerel (1): 1&RES Jason O’Loghlin

Pullet (2): 1&CH, 2 Colin Targett

Pile

Hen (1): 1&CH Tom Saunders

Black Pullet Breeder Males

Cockerel (1): 1 Terry Smith

Brown Pullet Breeder Males (Light)

Cockerel (2): 1 R & L Bendeich

Brown Cockerel Breeder Females (Dark)

Hen (1): 1 Riley Reid

Pullet (4): 1 Nelson Last, 2, 3 Colin Targett

Bantams

White

Hen (3): 1 Tony Chmiel, 2 Ray Ubrihien, 3 Terry Smith

Cockerel (21): 1&RES, 3 Tony Chmiel, 2 Will Cox, 4 Ray Ubrihien, 5 R&L Holmes, 6 Terry Burley

Pullet (25): 1&CH, 2-5 Terry Burley, 6 Will Cox

Black

Cock (2): 1 Les Goodwin

Hen (14): 1 S & J Fraser, 2 Peter Gooch, 3, 5 R&L Bendeich, 4 Geoffrey Hine

Cockerel (12): 1 J&S Arnett, 2 David Fowler, 3 M&K Holmes, 4 Les Goodwin

Pullet (25): 1&CH, 3 Geoffrey Hine, 2&RES David Ray, 4 Jason O’Loghlin, 5 M&K Holmes, 6 R&L Bendeich

Brown

Cock (2): 1 Jason O’Loghlin, 2 Tom Saunders 

Hen (3): 1, 2 Geoffrey Hine, 3 Jason O’Loghlin

Cockerel (10): 1&CH David Fowler, 2 Anthony Cummins, 3 Bob Fowler, 4 Nelson Last

Pullet (11): 1&RES, 4 Geoffrey Hine, 2 M&K Holmes, 3 Colin Targett

Blue

Hen (5): 1&CH Jason O’Loghlin, 2, 3 J&S Arnett

Cockerel (9):  1&RES Lawson Johnson, 2 M&K Holmes, 3 R&L Bendeich, 4 Bob Fowler

Pullet (3): 1 Peter Cliff, 2 J&S Arnett , 3 Lawson Johnson

Buff

Cockerel (6): 1&RES R&L Holmes, 2 Max Welch, 3 Les Goodwin, 4 Peter Cliff

Pullet (6): 1& CH R&L Holmes, 2 Max Welch, 3, 4 Les Goodwin

Blue-Red

Cock (3): 1&RES Jason O’Loghlin, 2 Riley Reid, 3 Tom Saunders

Hen (3): 1Tom Saunders, 2 Jason O’Loghlin, 3 Craig Manning

Cockerel (2): 1 Jason O’Loghlin, 2 Riley Reid

Pullet (5): 1&CH, 2 Craig Manning, 3 Tom Saunders

Crele

Cock (1): 1 Tom Saunders

Cuckoo

Hen (1): 1 Tom Saunders

Cockerel (2): 1 Peter Cliff, 2 Jason O’Loghlin

Pullet (1): 1 Tom Saunders

Duckwing Silver

Cock (1): 1 Lawson Johnson

Hen (5): 1&RES Jason O’Loghlin, 2, 3 Tom Saunders

Cockerel (5): 1&CH Max Welch, 2 David Ray, 3 Lawson Johnson

Pullet (4): 1 Riley Reid, 2 Max Welch, 3 David Ray

Duckwing Gold

Cock (2): 1 Riley Reid

Cockerel (2): 1&CH Anthony Cummins, 2 Tom Saunders

Duckwing A.O.C.

Cock (1): 1&CH Tom Saunders

Hen (1): 1 Tom Saunders

Cockerel (5): 1Tom Saunders, 2 Riley Reid, 3 Les Goodwin

Pullet (2): 1, 2 Tom Saunders

Pile

Hen (2): 1&CH, 2 Tom Saunders

Cockerel (2): 1Tom Saunders

Pullet (5): 1, 2 Tom Saunders, 3 Johnstone & McGrath

Red

Cock (1): 1&CH R&L Bendeich

Hen (1): 1 R&L Bendeich

Cockerel (6): 1, 3 R & L Bendeich, 2 Caleb Tandy, 4 David Ray

Pullet (8): 1&RES, 2 R & L Bendeich, 3 Max Welch, 4 David Ray

A.O.C.

Cockerel (6): 1&CH David Ray, 2 J&S Arnett, 3, Tom Saunders

Pullet (4): 1 R&L Bendeich, 2, 3 Tom Saunders

Rosecomb A.C.

Cock (2): 1, 2 Tom Saunders

Hen (12): 1&CH, 2, 4 Tom Saunders, 3 M&K Holmes

Cockerel (6): 1&RES, 2-4 Tom Saunders

Pullet (10): 1-4 Tom Saunders

Black Pullet Breeder Males

Cock (1): 1 R&L  Bendeich

Cockerel (4): 1, 2 R&L Bendeich

Brown Pullet Breeder (Light) Males

Cockerel (5): 1 Geoffrey Hine, 2 Nelson Last, 3 Ron Chapman

Black Cockerel Breeder Females

Pullet (4): 1, 3 David Ray, 2 Nelson Last

Brown Cockerel Breeder (Dark) Females

Hen (2): 1 Jason O’Loghlin, 2 Colin Targett

Pullet (7): 1 Jason O’Loghlin, 2 Riley Reid, 3 Nelson Last 

AOC Cockerel Breeder Females

Pullet (2): 1, 2 Riley Reid

Pairs

Standard

Whites (8): 1&CH, 2 Peter Ubrihien, 3, 4 G & B Sharpe

Blacks (4): 1 Lawson Johnson,  Terry Smith, 3 Wayne Rigby

Browns (1): 1 Anthony Cummins

Bantam

Whites (4): 1&CH J&S Arnett, 2 Will Cox, 3 Ray Ubrihien

Blacks (3): 1, 3 David Ray, 2 Lawson Johnson

Browns (3): 1 Anthony Cummins, 2, Geoffrey Hine, 3 Riley Reid

A.O.C. (6): 1, 2, 3 Tom Saunders 

 

Leghorn Club of Australia Inc. 2015 Show Results

Major Awards

Champion Bird of the Show (Alex Lamont Memorial Trophy): G & B Sharpe, Standard White Pullet

Reserve Champion Bird of the Show: Terry Burley, Bantam White Pullet

Champion Standard: G & B Sharpe, White Pullet

Reserve Champion Standard: G & B Sharpe, White Cockerel

Champion Bantam (donated by Peter Ubrihien): Terry Burley, White Pullet

Reserve Champion Bantam: Anthony Cummins, Brown Cockerel

Champion Breeding Pair in Show (donated by J & S Arnett): Terry Burley, Bantam Whites

Reserve Champion Breeding Pair in Show: David Ray, Bantam Blacks (CB)

Champion Junior (donated by the Cox Family): Will Cox, White Bantam Pullet

Champion Cock Bird in Show: Jason O’Loghlin, Bantam Brown

Champion Pullet other than White (on behalf of Barbara Lord): Michael Holmes, Bantam Brown

Champion White Leghorn in Show (Alan Bushell Memorial Trophy): G & B Sharpe, Standard Pullet

Champion Standard White Leghorn: G & B Sharpe, Pullet

Champion Black Leghorn in Show (Michael O’Connor Memorial Trophy): David Ray, Bantam Pullet

Champion Black Bantam Male (Lionel McCaskill Memorial Trophy): David Ray, Cockerel

Champion Standard White or Black Male (Charlie White Perpetual Trophy): G & B Sharpe, White Cockerel

Champion Brown in Show (Ken Saladine Memorial Trophy): Anthony Cummins, Bantam Cockerel

Champion Brown Standard (George Lee Memorial Trophy): Anthony Cummins, Pullet

Champion Brown Female in Show (Les Forde Memorial Trophy): Michael Holmes, Bantam Pullet

Champion Blue Bantam (Freda Malcolm Memorial): Michael Holmes, Hen

Champion Pile in Show (donated by the Leghorn Club): Tom Saunders, Standard Hen

Standard

White

Hen (6): 1, 2 G & B Sharpe, 2 Will Cox, 4 Colin Targett

Cockerel (14): 1&RES, 2, 5 G & B Sharpe, 3 Cassandra Eagles, 4 Phil Redding

Pullet (18): 1&CH, 2 - 6 G & B Sharpe

Black

Hen (6): 1 & CH Wayne Rigby, 2 Lawson Johnson, 3 Les Goodwin

Pullet (13): 1&RES, 4 Terry Smith, 2, 5 Lawson Johnson, 3 Michael McGrath

Brown

Hen (4): 1 R & L Bendeich, 2, 3 Colin Targett

Cockerel (8): 1 RES Eric Dudley, 2, 3 Anthony Cummnins, 4 Nelson Last

Pullet (20): 1&CH, 2 Anthony Cummins, 3 Les Goodwin, 4 G & B Sharpe

Cuckoo

Pullet (2): 1&CH, 2 Graham Tandy

Duckwing

Hen (1): 1 & CH Colin Targett

Cockerel (3): 1, 2 Colin Targett

Pullet (1): 1 Colin Targett

Pile

Hen (2): 1&CH, 2 Tom Saunders

Pullet (2): 1 & RES, 2 Anthony Cummins

A.O.C.

Cockerel (1): 1 Colin Targett (Red)

Black Pullet Breeder Males

Cockerel (1): 1 Colin Targett

Brown Pullet Breeder Males (Light)

Cockerel (5): 1&CH Anthony Cummins, 2, 3 R & L Bendeich

Brown Cockerel Breeder Females (Dark)

Hen (1): 1&RES Colin Targett

Pullet (5): 1&CH Anthony Cummins, 2 Nelson Last, 3 Colin Targett

Bantams

White

Cock (1): 1 Ray Ubrihien

Hen (5): 1, 2 Ray Ubrihien, 3 Terry Smith

Cockerel (16): 1&RES, 2, 3, 4 & 6 Terry Burley, 5 Ray Ubrihien

Pullet (28): 1&CH, 2-6 Terry Burley

Black

Hen (7): 1, 3 S & J Fraser, 2 Peter Gooch, 4 R&L Bendeich

Cockerel (4): 1 David Ray, 2 Tom Saunders, 3 Michael Holmes

Pullet (17): 1&CH David Ray, 2&RES, 4 J&S Arnett, 3, 6 R&L Bendeich, 5 M&K Holmes

Brown

Cock (2): 1 Jason O’Loghlin, 2 Colin Targett  

Hen (3): 1 Ron Chapman, 2 Ken Bergin, 3 Colin Targett

Cockerel (10): 1&CH, 2 Anthony Cummins, 3 Nelson Last, 4 Colin Targett

Pullet (9): 1&RES, 2, 3 Michael Holmes, 4 Ron Chapman

Blue

Hen (4): 1&CH Michael Holmes, 2, 3 Jason O’Loghlin  

Cockerel (4):  1&RES, 3 Michael Holmes, 2 David Ray

Pullet (6): 1, 4 David Ray, 2 Michael Holmes, 3 J&S Arnett

Buff

Cockerel (2): 1&RES, 2 Rolly Holmes

Pullet (2): 1& CH, 2 Rolly Holmes

Blue-Red

Cock (1): 1&RES Tom Saunders

Hen (3): 1&CH Jason O’Loghlin, 2, 3 Tom Saunders

Cockerel (1): 1 Jason O’Loghlin

Pullet (2): 1, 2 Tom Saunders

Cuckoo

Cockerel (1): 1 David Ray

Duckwing Silver

Cock (1): 1&RES Ken Bergin

Hen (3): 1, 2 Tom Saunders, 3 Jason O’Loghlin

Cockerel (2): 1&CH Lawson Johnson, 2 David Ray

Pullet (1): 1 David Ray

Duckwing Gold

Cockerel (3): 1&CH, 2 Anthony Cummins, 3 Lawson Johnson

Duckwing A.O.C.

Cockerel (1): 1&CH Tom Saunders

Pullet (1): 1 Tom Saunders

Pile

Cock (1): 1&CH Tom Saunders

Cockerel (1): 1Tom Saunders

Pullet (2): 1&RES, 2 Tom Saunders

Red

Hen (1): 1 Michael Holmes

Cockerel (8): 1&CH R & L Bendeich, 2, 3 David Ray, 4 Caleb Tandy

Pullet (6): 1&RES, 2 R & L Bendeich, 3, 4 David Ray

A.O.C.

Cockerel (1): 1&RES Caleb Tandy

Pullet (4): 1&CH Michael Holmes, 2, 3 David Ray

Rosecomb A.C.

Cock (1): 1 Tom Saunders

Hen (4): 1, 2 Michael Holmes, 3 Tom Saunders

Cockerel (6): 1-4 Tom Saunders

Pullet (5): 1&CH Michael Holmes, 2&RES, 3 Tom Saunders

Black Pullet Breeder Males

Cockerel (6): 1&CH, 4 R&L Bendeich, 2 David Ray, 3 Allan Hudson

Brown Pullet Breeder (Light) Males

Cock (1): 1 Colin Targett

Cockerel (3): 1&CH Ron Chapman, 2, 3 Colin Targett

Black Cockerel Breeder Females

Pullet (2): 1, 2 David Ray

Brown Cockerel Breeder (Dark) Females

Hen (2): 1, 2 Colin Targett

Pullet (9): 1&CH, 2 Nelson Last, 3 Barry Weatherstone, 4 Caleb Tandy

Pairs

Standard

Whites (1): 1&CH G & B Sharpe

Blacks (3): 1, 2 Lawson Johnson, 3 Wayne Rigby

Browns (3): 1&RES, 2 Anthony Cummins, 3 R & L Bendeich

Bantam

Whites (3): 1&CH Terry Burley, 2 Ray Ubrihien, 3 J & S Arnett

Blacks (5): 1&RES David Ray, 2 Lawson Johnson, 3 R & L Bendeich

Browns (5): 1 Michael Holmes, 2, 3 Colin Targett

A.O.C. (4): 1, 2, 3  David Ray  

Leghorn Club of Australia Inc.

If any Poultry Club or Ag Society wishes to have a "Leghorn Feature" Please advise our Secretary Ken Bergin on P.O. Box 5 Summer Hill, NSW. 2130 (02) 97996283. and we will donate ribbons for the major awards. All we ask is you send us a copy of the results and some photo's for this site and our news-letter. Results and photo's can be E-mailed to mailto:ken@cypha.com.au or post to the above address. Thanks........

Leghorn Club of Australia Inc. 2014 Show Results.

Major Awards

Champion Bird of the Show (Alex Lamont Memorial Trophy): Stuart Fraser, Black Bantam Pullet

Reserve Champion Bird of the Show: G & B Sharpe, Standard White Pullet

Champion Standard: G & B Sharpe, White Pullet

Reserve Champion Standard: Les Goodwin, Black Pullet

Champion Bantam (donated by Peter Ubrihien): Stuart Fraser, Black Pullet

Reserve Champion Bantam: Terry Burley, White Cockerel

Champion Breeding Pair in Show (donated by J & S Arnett): G & B Sharpe, Standard Whites

Reserve Champion Breeding Pair in Show: Will Cox, White Bantams

Champion Junior (donated by the Cox Family): Will Cox, White Bantam Pullet

Champion Cock Bird in Show: Eric Dudley, Standard Brown

Champion Pullet other than White (on behalf of Barbara Lord): Stuart Fraser, Bantam Black

Champion White Leghorn in Show (Alan Bushell Memorial Trophy): G & B Sharpe, Standard Pullet

Champion Standard White Leghorn: G & B Sharpe, Pullet

Champion Black Leghorn in Show (Michael O’Connor Memorial Trophy): Stuart Fraser, Bantam Pullet

Champion Black Bantam Male (Lionel McCaskill Memorial Trophy): Tony Chmiel, Cock

Champion Standard White or Black Male (Charlie White Perpetual Trophy): G & B Sharpe, White Cockerel

Champion Brown in Show (Ken Saladine Memorial Trophy): David Willis, Standard Pullet

Champion Brown Standard (George Lee Memorial Trophy): David Willis, Pullet

Champion Brown Female in Show (Les Forde Memorial Trophy): David Willis, Standard Pullet

Champion Blue Bantam (Freda Malcolm Memorial): Peter Chowne, Hen

Champion Pile in Show (donated by Brian Cooper): Tom Saunders, Standard Hen

Standard

White

Cock (3): 1, 2 Neil Coombes, 3 Caleb Tandy

Hen (10): 1 G & B Sharpe, 2 Terry Smith, 3 Greg Powick, 4 Neil Coombes

Cockerel (13): 1&RES, 3, 5 G & B Sharpe, 2, 4 Hudson & Brown

Pullet (31): 1&CH, 2, 3 G & B Sharpe, 4 Greg Powick, 5, 6 Will Cox  

Black

Hen (10): 1 Tony Chmiel, 2 Lawson Johnson, 3 Terry Smith

Cockerel (1): 1 Caleb Tandy

Pullet (17): 1&CH Les Goodwin, 2&RES, 3 Neil Coombes, 4 Michael McGrath, 5, 6 Lawson Johnson

Brown

Cock (3): 1 Eric Dudley, 2 Tom Saunders, 3 Nelson Last

Hen (7): 1 David Willis, 2 Eric Dudley, 3 R & L Bendeich, 4 David Willis

Cockerel (4): 1 RES, 2 Eric Dudley, 3 Nelson Last

Pullet (20): 1&CH, 2 David Willis, 3 R & L Bendeich, 4 Colin Targett, 5 Neil Coombes, 6 Colin Targett

Blue

Hen (2): 1&RES Neil Coombes

Cockerel (2): 1 Caleb Tandy, 2 Les Goodwin

Pullet (2): 1&CH Neil Coombes, 2 Caleb Tandy

Buff

Cockerel (8): 1, 2, 3, 4 Max Welch

Pullet (12): 1&CH, 2 RES, 3, 4, 5 Max Welch

Blue-Red

Cockerel (1): 1&CH Eric Dudley

Cuckoo

Pullet (1): 1&CH Tom Saunders

Duckwing

Cock (1): 1 Colin Targett

Hen (1): 1&CH Colin Targett

Cockerel (3): 1 Neil Coombes, 2 Colin Targett

Pullet (1): 1&RES Colin Targett

Pile

Hen (2): 1&CH, 2&RES Tom Saunders

Pullet (2): 1, 2 Tom Saunders

Brown Pullet Breeder Males (Light)

Cock (1): 1 Colin Targett

Cockerel (4): 1&CH, 3 Neil Coombes, 2 R & L Bendeich

Brown Cockerel Breeder Females (Dark)

Hen (1): 1&CH Colin Targett

Pullet (3): 1&RES John Mitchell, 2 Colin Targett

Bantams

White

Cock (3): 1 Ray Ubrihien

Hen (7): 1 Terry Smith, 2 Neil Penny, 3 Ray Ubrihien

Cockerel (17): 1&CH, 3, 6 Terry Burley, 2, 4 Tony Chmiel, 5 Ray Ubrihien

Pullet (33): 1&RES Neil Penny, 2, 3, 4 Will Cox, 5 Tony Chmiel, 6 Ray Ubrihien

Black

Cock (4): 1&RES Tony Chmiel, 2, 3 Rex Larcombe

Hen (11): 1, 2 Peter Gooch, 3 M&K Holmes, 4 R&L Bendeich, 5 Lawson Johnson  

Cockerel (7): 1 Tony Chmiel, 2, 3 Rex Larcombe, 4 Les Goodwin

Pullet (15): 1&CH, 3 Stuart Fraser, 2, 4, 5 M&K Holmes

Brown

Cock (4): 1&RES Anthony Cummins, 2 Colin Targett, 3 M&K Holmes

Hen (3): 1 Shawn Dalby, 2 Colin Targett, 3 Ron Chapman

Cockerel (13): 1, 2 M&K Holmes, 3 Shawn Dalby, 4, 5 Anthony Cummins

Pullet (6): 1&CH, 2 John Mitchell, 3 Nelson Last

Blue

Cock (2):  1 Peter Chowne, 2 Nelson Last

Hen (8): 1&CH Peter Chowne, 2, 3 Tony Chmiel, 4 Nelson Last

Cockerel (3):  1, 2 M & K Holmes, 3 Rex Larcombe

Pullet (8): 1&RES M&K Holmes, 2 Rex Larcombe, 3, 4 D.G. Wiley

Buff

Cock (1): 1 Caleb Tandy

Hen (1): 1 Caleb Tandy

Cockerel (4): 1 R & L Holmes, 2, 3 Shawn Dalby

Pullet (8): 1& H, 2&RES R & L Holmes, 3, 4 Shawn Dalby

Blue-Red

Cock (1): 1&CH Tom Saunders

Hen (2): 1 Tom Saunders

Cockerel (4): 1 Peter Chowne, 2 Neil Coombes

Pullet (2): 1&RES Anthony Cummins, 2 Tom Saunders

  Duckwing Silver

Hen (2): 1 David Ray, 2 Tom Saunders

Cockerel (5): 1&CH David Ray, 2, 3 Ken Bergin

Pullet (5): 1&RES, 3 David Ray, 2 Max Welch

Duckwing Gold

Hen (1): 1 Tom Saunders

Cockerel (2): 1&CH, 2 &RES Anthony Cummins

Exchequer

Hen (2): 1&CH, 2&RES Rex Larcombe

Cockerel (1): 1 Rex Larcombe

Pile

Cockerel (2): 1&CH, 2&RES Tom Saunders

Pullet (2): 1, 2 Tom Saunders

Red

Cock (3): 1 David Ray, 2 M&K Holmes, 3 Caleb Tandy

Hen (5): 1, 2, 3 David Ray

Cockerel (7): 1&RES R & L Bendeich, 2, 3, M&K Holmes, 4 David Ray

Pullet (12): 1&CH, 2, 5 David Ray, 3, 4 R & L Bendeich

A.O.C.

Cock (1): 1&CH Rex Larcombe (Splashed)

Hen (2): 1, 2 Rex Larcombe (Splashed)

Cockerel (4): 1 Rex Larcombe (Splashed), 2 Colin Targett (Splashed), 3 David Ray (Columbian)

Pullet (1): 1&RES Max Welch (Splashed)

Rosecomb A.C.

Hen (1): 1 Tom Saunders

Cockerel (3): 1 M&K Holmes, 2 Shawn Dalby, 3 Tom Saunders

Pullet (3): 1 & CH, 2&RES, 3 M&K Holmes

Black Pullet Breeder Males

Cockerel (3): 1&CH Lawson Johnson, 2 M&K Holmes, 3 Tom Saunders

Brown Pullet Breeder (Light) Males

Cock (2): 1&CH Colin Targett, 2 Ron Chapman

Cockerel (1): 1 Colin Targett

Black Cockerel Breeder Females

Hen (2): 1, 2 Rex Larcombe

Pullet (3): 1&CH Rex Larcombe, 2 David Ray, 3 Stuart Fraser

Brown Cockerel Breeder (Dark) Females

Hen (2): 1, 2 Colin Targett

Pullet (6): 1&CH, 2 Colin Targett, 3 M&K Holmes

Pairs

Standard

Whites (4): 1&CH G & B Sharpe, 2&RES Hudson & Brown, 3 Wayne Rigby

Blacks (2): 1 Wayne Rigby, 2 Lawson Johnson

Browns (1): 1 R & L Bendeich

Bantam

Whites (4): 1&CH Will Cox, 2 R & B Vallance, 3 Terry Burley

Blacks (7): 1&RES Rex Larcombe, 2, 3 Lawson Johnson, 4 David Ray

Browns (4): 1, 3 Colin Targett, 2 Anthony Cummins

A.O.C. (5): 1 David Ray (Reds), 2 Anthony Cummins (Duckwings), 3 David Ray (Duckwings)

Juniors

Champion Junior: Will Cox, White Bantam Pullet

 

Leghorn Club of Australia Inc. 2013 Show Results.

Wyong.

Major Awards

Champion Bird of the Show (Alex Lamont Memorial Trophy): G & B Sharpe, Standard White Pullet

Reserve Champion Bird of the Show (donated by the Sharpe Family): Tony Chmiel, White Bantam Cockerel

Champion Standard Leghorn: G & B Sharpe, White Pullet

Reserve Champion Standard: Greg Powick, White Pullet

Champion Bantam (donated by Peter Ubrihien): Tony Chmiel, White Cockerel

Reserve Champion Bantam: Tony Chmiel, White Pullet

Champion Breeding Pair in Show (donated by J & S Arnett): Terry Burley, White Bantams

Reserve Champion Breeding Pair in Show: Peter Ubrihien, Standard Whites

Champion Junior (donated by the Cox Family): Sarah Targett, White Bantam Pullet

Champion Cock Bird in Show: Tony Chmiel, White Bantam

Champion Pullet other than White (on behalf of Barbara Lord): Terry Smith, Standard Black

Champion White Leghorn in Show (Alan Bushell Memorial Trophy): G & B Sharpe, Standard Pullet

Champion Standard White Leghorn: G & B Sharpe, Pullet

Champion Black Leghorn in Show (Michael O’Connor Memorial Trophy): Lawson Johnson, Standard Hen

Champion Black Bantam Male (Lionel McCaskill Memorial Trophy): J & S Arnett, Cock

Champion Standard White or Black Male (Charlie White Perpetual Trophy): Neil Coombes, White Cockerel

Champion Brown Leghorn in Show (Ken Saladine Memorial Trophy): Eric Dudley, Standard Cockerel

Champion Brown Leghorn Standard (George Lee Memorial Trophy): Eric Dudley, Cockerel

Champion Brown Leghorn Female in Show (Les Forde Memorial Trophy): Neil Coombes, Standard Pullet

Champion Blue Bantam (Freda Malcolm Memorial): Peter Chowne, Pullet

Champion Pile Leghorn in Show (donated by Brian Cooper): Neil Coombes, Standard Pullet

 

 

Standard

White

Hen (9): 1 Peter Ubrihien, 2 G & B Sharpe, 3 Neil Coombes, 4 Mick Christian

Cockerel (17): 1 Neil Coombes, 2 Peter Ubrihien, 3 G & B Sharpe, 4 Allan Morton, 5 Peter Ubrihien, 6 G & B Sharpe

Pullet (28): 1 & CH G & B Sharpe, 2 & RES Greg Powick, 3 Tony Chmiel, 4 G & B Sharpe, 5 Allan Morton, 6 Neil Coombes

Black

Hen (4): 1 & CH Lawson Johnson, 2 & RES Tony Chmiel, 3 Les Goodwin

Pullet (12): 1 Terry Smith, 2 Lawson Johnson, 3 Tony Chmiel, 4 Graham Tandy, 5 Lawson Johnson

Brown

Hen (4): 1 & 2 Colin Targett, 3 R & L Bendeich

Cockerel (9): 1 & CH Eric Dudley, 2 Colin Targett, 3 Les Goodwin

Pullet (9): 1 & RES Neil Coombes, 2 Les Goodwin, 3 Neil Coombes, Graham Tandy

Blue

Hen (1): 1 & CH Neil Coombes

Cockerel (3): 1 Graham Tandy, 2 Neil Coombes

Pullet (3): 1& RES & 2 Neil Coombes, 3 Graham Tandy

Buff

Pullet (8): 1 & CH, 2 & RES, 3, 4 Max Welch

Blue-Red

Pullet (1): 1 & CH Colin Targett

Duckwing

Cock (2): 1 & 2 Colin Targett

Cockerel (2): 1 & CH, 2 Colin Targett

Pullet (2): 1 & RES, 2 Colin Targett

Pile

Pullet (4): 1 & Ch, 2, 3 Neil Coombes

Black Pullet Breeder Males

Cockerel (4): 1 Mick Christian, 2 Neil Coombes, 3 Leanne Maskell

Brown Pullet Breeder Males (Light)

Cock (1): 1 & RES Colin Targett

Cockerel (5): 1 & CH R & L Bendeich, 2 Colin Targett, 3 R & L Bendeich

Brown Cockerel Breeder Females (Dark)

Hen (2): 1 & RES, 2 Colin Targett

Pullet (3): 1 & CH, 2 Nelson Last, 3 Colin Targett

 

Bantams

White

Cock (2): 1 Tony Chmiel, 2 J & S Arnett

Hen (7): 1 Terry Smith, 2 Terry Burley, 3 & 4 Ray Ubrihien

Cockerel (24): 1 & CH Tony Chmiel, 2 Terry Burley, 3 Tony Chmiel, 4 Terry Smith, 5 Tony Chmiel,

6 M & K Holmes

Pullet (32): 1 & RES Tony Chmiel, 2 Ray Ubrihien, 3 Terry Burley, 4 Ray Ubrihien, 5 Terry Smith, 6 Leanne Maskell

Black

Cock (6): 1 J & S Arnett, 2 Rex Larcombe, 3 T Saunders, 4 Rex Larcombe

Hen (13): 1 R & L Bendeich, 2 Rex Larcombe, 3 Lawson Johnson, 4 R & L Bendeich, 5 Jason O’Loghlin

Cockerel (15): 1 Jason O’Loghlin, 2 J & S Arnett, 3 Tony Chmiel, 4 Peter Chowne, 5 J & S Arnett

Pullet (18): 1 & CH Geoff Hine, 2 & RES M & K Holmes, 3 Shawn Dalby, 4 Lawson Johnson, 5 Stuart Fraser, 6 Lawson Johnson

Brown

Cock (2): 1 M & K Holmes

Hen (4): 1 & 2 Shawn Dalby, 3 T Saunders

Cockerel (14): 1 & CH T Saunders, 2 M & K Holmes, 3 Colin Targett, 4 Caleb Tandy, 5 M & K Holmes

Pullet (9): 1 & RES, 2, 3, 4 Ron Chapman

Blue

Cock (1):  Jason O’Loghlin

Hen (8): 1 & RES M & K Holmes, 2 Tony Chmiel, 3 Rex Larcombe, 4 Stuart Fraser

Cockerel (7):  1 J & S Arnett, 2 M & K Holmes, 3 Neil Coombes, 4 M & K Holmes

Pullet (10): 1 & CH Peter Chowne, 2 & 3 M & K Holmes, 4 Rex Larcombe

Buff

Cockerel (7): 1 & CH Barry Weatherstone, 2 Caleb Tandy, 3 R & L Holmes

Pullet (6): 1 & RES R & L Holmes, 2 & 3 Allan Morton, 4 R & L Holmes

Blue-Red

Cock (1): 1 T Saunders

Hen (2): 1 & RES, 2 T Saunders

Cockerel (1): 1 & CH T Saunders

Cuckoo

Cock (1): 1 & CH Rex Larcombe

Hen (1): 1 Rex Larcombe

Duckwing Silver

Hen (2): 1 & RES Jason O’Loghlin, 2 T Saunders

Cockerel (1): 1 & CH David Ray

Pullet (1): David Ray

Duckwing A.O.C.

Cock (1): 1 T Saunders

Exchequer

Hen (3): 1 & CH, 2 Olivia Linger, 3 J & S Arnett

Cockerel (1): 1 & RES Max Welch

Pile

Hen (2): 1 & 2 T Saunders

 

Red

Cock (1): 1 David Ray

Hen (3): 1 R & L Bendeich, 2 David Ray

Cockerel (9): 1 & RES M & K Holmes, 2 Caleb Tandy, 3 M & K Holmes, 4 David Ray

Pullet (5): 1 & CH, 2 David Ray, 3 R & L Bendeich, 4 M & K Holmes

A.O.C.

Hen (1): 1 & RES Rex Larcombe

Cockerel (1): David Ray

Pullet (2): 1 & CH Rex Larcombe, 2 David Ray

Rosecomb A.C.

Cock (1): T Saunders

Hen (1): 1 & RES M & K Holmes

Cockerel (1): 1 T Saunders

Pullet (2): 1 & CH, 2 M & K Holmes

Black Pullet Breeder Males

Cock (3): 1 & CH R & L Bendeich, 2 & 3 Stephen Targett

Cockerel (2): 1 & RES Geoff Hine

Brown Pullet Breeder (Light) Males

Cockerel (2): 1 Colin Targett

Black Cockerel Breeder Females

Hen (3): 1 & CH Rex Larcombe, 2 J & S Arnett, 3 Rex Larcombe

Pullet (2): 1 & RES, 2 Rex Larcombe

Brown Cockerel Breeder (Dark) Females

Hen (2): 1 & CH, 2 Colin Targett

Pullet (8): 1 & RES Colin Targett, 2 & 3 Shawn Dalby, 4 Colin Targett

 

 

Pairs

Standard

Whites (5): 1 Peter Ubrihien, 2 Neil Coombes, 3 Allan Morton

Blacks (4): 1 Mick Christian, 2 & 3 Lawson Johnson

Browns (2): 1 & 2 Colin Targett

Bantam

Whites (8): 1 Terry Burley, 2 Terry Smith, 3 J & S Arnett

Blacks (7): 1 Rex Larcombe, 2 J & S Arnett, 3 Rex Larcombe, 4 J & S Arnett

Browns (3): 1 Colin Targett, 2 M & K Holmes, 3 Colin Targett

A.O.C. (5): 1 & 2 Peter Chowne, 3 M & K Holmes

 

Juniors

Champion Junior: Sarah Targett, White Bantam Pullet

Reserve Champion Junior: Olivia Linger, Exchequer Bantam Hen

 

Wyong 2012 Results.

 

The Leghorn Club of Australia Annual Show 2012

Saturday 28th & Sunday 29th July 2012

Judges: Large Kec McKenzie, Bantam Dean McKenzie

Entries: 399

 

Major Awards List

Champion Leghorn in Show – presented by the President: Terry Burley, White Bantam Ckl

Reserve Champion Leghorn in Show – presented by the Sharpe Family: M Cox, Standard White Plt

Champion Standard Leghorn – presented by Eric Dudley: M Cox, White Plt

Reserve Champion Standard Leghorn – presented by the Leghorn Club of Australia: W Cox, White Ckl

Champion Bantam Leghorn – presented by Peter Ubrihien: Terry Burley, White Ckl

Reserve Champion Bantam Leghorn – presented by the Leghorn Club of Australia: Terry Burley, White Ckl

Champion Standard White Leghorn – Les Ward Memorial Trophy, presented by Louise Middlebrook: M Cox, Plt

Champion White Leghorn in Show – Alan Bushell Memorial Shield, presented by the Leghorn Club of Australia: Terry Burley, Bantam Ckl

Champion Blue Bantam Leghorn – Freda Malcolm Memorial Trophy, presented by the Ray Family: M & K Holmes, Plt

Champion Black Leghorn in Show – Michael O’Connor Memorial Trophy, presented by Mrs Cath O’Connor: L Johnson, Standard Plt

Champion Black Bantam Male – Lionel McCaskill Memorial Trophy, presented by Central Coast Poultry Club: Rex Larcombe, Ckl

Champion Brown Leghorn – Ken Saladine Memorial Trophy, presented by the Leghorn Club of Australia: R & L Bendeich, Standard Hen

Champion Pile Leghorn in Show - presented by Mr Brian Cooper: N Coombes, Standard Plt

Champion Standard Brown Leghorn - George Lee Memorial Trophy, presented by the Leghorn Club of Australia: R & L Bendeich, Hen

Champion Brown Leghorn Female in Show - Les Ford Memorial Trophy, presented by the Leghorn Club of Australia: R & L Bendeich, Standard Hen

Champion Standard Black or White Male - Charlie White Memorial Trophy, presented by Central Coast Poultry Club: W Cox, White Ckl

Champion Breeding Pair in Show - presented by John & Shirley Arnett: D Fowler, White Bantams

Reserve Champion Breeding Pair in Show – presented by the Leghorn Club of Australia: W Cox, Standard Whites

Champion Leghorn Cock in Show - presented by the Leghorn Club of Australia: Rex Larcomb, Black Bantam

Champion Leghorn Pullet Other than White - presented by Maurie Thompson: M & K Holmes, Blue Bantam

Champion Leghorn presented by a Junior Exhibitor – presented by the Cox Family: M Cox, Standard White Plt.

 

Class Results

Standard Pairs

White (2): 1& CH W Cox, 2 M Cox

Black (3): 1 D Fowler, 2 & 3 L Johnson

Brown (2): 1 Colin Targett, 2 M Christian

AOC (1): 1 D Fowler

 

Standard Single Classes

White

Cock (1): 1 D Fowler

Hen (9): 1 W Cox, 2 N Coombes, 3 M Christian

Ckl (7): 1 W Cox & RES, 2 M Cox, 3 D Hinchliffe, 4 D Fowler

Plt (18): 1 & CH, 4, 5 M Cox; 2, 3, 6 W Cox

Black

Hen (5): 1 & RES L Johnson, 2 N Coombes, 3 D Fowler

Ckl (2): 1 D Fowler, 2 L Johnson

Plt (2): 1 & CH L Johnson, 2 L Maskell

 

 

Brown

Cock (1): 1 C Targett

Hen (7): 1 & CH R&L Bendeich, 2 N Coombes, 3 C Targett, 4 N Coombes

Ckl (4): 1 D Collier, 2 A Morton, 3 C Targett

Plt (7): 1 & RES, 2 N Coombes, 3 R & L Bendeich, 4 G Tandy

Blue

Hen (3): 1 & CH N Coombes, 2 & RES D Fowler, 3 M Christian

Plt (1): 1 N Coombes

Buff

Ckl (2): 1 & RES, 2 M Welch

Plt (1): 1 & CH M Welch

Creel

Ckl (1): 1 N Coombes

Duckwing

Cock (1): 1 N Coombes

Hen (4): 1 & CH, 2 & RES N Coombes, 3 C Targett

Ckl (2): 1 N Coombes, 2  C Targett

Plt (1): 1 C Targett

Pile

Cock (2): 1 N Coombes, 2 T Saunders

Hen(2): 1 & RES N Coombes, 2 T Saunders

Ckl (4): 1 N Coombes, 2, 3 T Saunders

Plt (3): 1 & CH, 2 N Coombes, 3 C Tandy

AOC

Hen (1): 1 & CH N Coombes

Ckl (2): 1 & RES, 2 C Targett

 

Standard Breeding Classes

Black Pullet Breeder

Ckl (1): 1 L Johnson

Brown Pullet Breeder

Cock (3): 1, 3 R & L Bendeich, 2 N Coombes

Ckl (4): 1 R & L Bendeich, 2 C Targett, 3 A Morton

Brown Cockerel Breeder

Hen (1): 1 C Targett

Plt (4): 1, 3 C Targett, 2 N Last

 

Bantam Pairs

White (3) 1 & CH D Fowler, 2 J & S Arnett, 3 T Burley

Black (5): 1 J & S Arnett, 2 R Larcombe, 3 L Johnson

Brown (3): 1 C Targett, 2 M & K Holmes, 3 L Maskell

AOC (1): T Saunders

 

Bantam Single Classes

White

Cock (1): 1 T Chmiel

Hen (4): 1 T Burley, 2 D Fowler, 3 P Chowne

Ckl (14): 1 & CH, 2 & RES, 5 T Burley, 3,4 T Chmiel

Plt (17): 1 D Fowler, 2 W Cox, 3, 4, 5, 6 T Burley

Black

Cock (2): 1 R Larcombe, 2 J & S Arnett

Hen (10): 1 & RES, 4 R Larcombe, 2 P Chowne, 3 T Chmiel

Ckl (11): 1 D Fowler, 2 R Larcombe, 3 D Ray, 4 L O’Loghlin, 5 M & K Holmes

Plt (16): 1 & CH, 6 L Johnson, 2, 3 R Larcombe, 4, 5 M & K Holmes

Brown

Cock (1): N Last

Hen (3): 1 J O’Loghlin, 2 K Smith, 3 C Targett

Ckl (15): 1 & CH, 2, 3 M & K Holmes, 4 D Fowler

Plt (10): 1 & RES N Last, 2, 3, 4 D Collier

Blue

Hen (8): 1 E Rosolen, 2 J O’Loghlin, 3 T Chmiel, 4 K Smith

Ckl (9): 1, 2 P Chowne, 3, 4 M & K Holmes

Plt (19): 1 & CH, 5 M & K Holmes, 2 & RES P Chowne, 3, 4 T Chmiel, 6 E Rosolen

Buff

Hen (3): 1 & CH, 2, 3 K Smith

Ckl (3): 1 & RES, 2 R & L Holmes, 3 C Tandy

Plt(3): 1 R & l Holmes, 2 C Tandy, 3 K Smith

Blue Red

Cock (1): 1 T Saunders

Hen (2): 1 & CH T Saunders, 2 & RES K Smith

Cuckoo

Ckl (3): 1 & RES J & S Arnett, 2 R Larcombe, 3 E Rosolen

Plt (4): 1 & CH M & K Holmes, 2 E Rosolen, 3 G Tandy

Silver Duckwing

Ckl (1): 1 & CH David Ray

Plt (6): 1 & RES, 2, 3 M Welch

AOC Duckwing

Ckl (1): 1 T Saunders

Exchequer

Ckl (3): 1, 3 m Welch, 2 R Larcombe

 

Pile

Cock (1): 1 C Tandy

Hen (3): 1 & RES E Rosolen, 2 K Smith, 3 T Saunders

Ckl (3): 1 & CH D Fowler, 2 C Tandy, 3 T Saunders

Plt (2): 1 T Saunders

Red

Cock (2): 1 R & L Bendeich, 2 N Coombes

Hen (2): 1 D Ray, 2 N Coombes

Ckl (7): 1 & CH, 2 D Ray, 3, 4 M & K Holmes

Plt (5): 1 & RES R & L Bendeich, 2, 3 D Ray

AOC

Cock (1): 1 D Ray

Hen (3): 1& RES R Larcombe, 2 D Ray, 3 K Smith

Ckl (6): 1 & CH T Saunders, 2, 3 D Ray

Plt (3): 1 & RES R Larcombe, 2, 3 T Saunders

Rosecomb AC

Hen (1): 1 & RES M & K Holmes

Ckl (1): T Saunders

Plt (1): 1 & CH M & K Holmes

 

Bantam Breeding Classes

Black Pullet Breeder

Cock (1): 1 L Johnson

Ckl (5): 1 M & K Holmes, 2, 3 S Targett

Brown Pullet Breeder

Ckl (1): 1 C Targett

 

Black Cockerel Breeder

Hen (2): 1, 2 R Larcombe

Plt (4): 1 J & S Arnett, 2, 3 R Larcombe

Brown Cockerel Breeder

Hen (3): 1 C Targett, 2 N Last

Plt (5): 1 C Targett, 2 L Maskell, 3 M & K Holmes

 

 

 

Leghorn Club of Australia Inc. Annual Show 2011.

Entries: 466

Exhibitors: 48

AWARDS LIST

 

CHAMPION LEGHORN IN SHOW

Terry Burley White Bantam Plt

RESERVE CHAMPION LEGHORN IN SHOW

H & D McKenzie Black Bantam Ckl

CHAMPION STANDARD LEGHORN IN SHOW

G & B Sharpe White Hen

CHAMPION BANTAM LEGHORN IN SHOW

Terry Burley White Bantam Plt

CHAMPION BROWN LEGHORN IN SHOW

Anthony Cummins Bantam Ckl

CHAMPION BLACK LEGHORN IN SHOW

                                                H & D McKenzie Black Bantam Ckl

CHAMPION PILE LEGHORN IN SHOW

Neil Coombes Standard Hen

CHAMPION LEGHORN COCK FOWL IN SHOW

H & D McKenzie Black Bantam

CHAMPION BROWN LEGHORN LARGE FOWL

Eric Dudley Ckl

CHAMPION STANDARD WHITE LEGHORN

                        G & B Sharpe White Hen

CHAMPION BROWN LEGHORN FEMALE IN SHOW

Eric Dudley Standard Plt

CHAMPION LEGHORN BREEDING PAIR IN SHOW

Lawson Johnson Standard Black

CHAMPION STANDARD WHITE or BLACK MALE

Gibson & Brown Ckl

CHAMPION BLUE BANTAM LEGHORN

John & Shirley Arnett Hen

CHAMPION WHITE LEGHORN IN SHOW

Terry Burley White Bantam Plt

CHAMPION LEGHORN PULLET OTHER THAN WHITE

M & K Holmes Bantam Black Rosecomb

CHAMPION BLACK  BANTAM  MALE

H & D McKenzie Black Bantam Ckl

Reserve Champion Standard Leghorn in Show

Bob Fowler Black Hen

Reserve Champion Bantam Leghorn in Show

H & D McKenzie Black Bantam Ckl

Reserve Champion Breeding Pair in Show

Lawson Johnson Bantam Black

Champion Bantam Pair

Lawson Johnson Bantam Black

Champion Large Pair

Lawson Johnson Standard Black

 

Best & Reserve Best of Colours

Large Leghorns

White               Ch G & B Sharpe Hen             

                        Res Gibson & Brown Ckl

Black                Bob Fowler Hen

                        Les Goodwin Plt           

Brown              Eric Dudley Ckl

                        Alan Morton Ckl          

Blue                 Bob Fowler Ckl

                        Bob Fowler Plt 

Buff                 Craig Fowler Plt

                        Craig Fowler Hen         

Blue-Red          N/A

                                   

Creel                Neil Coombes Plt

                                   

Cuckoo             Mick Rowe Hen

                                   

Duckwing         Neil Coombes Ckl

                      Neil Coombes Cock      

Exchequer        N/A

                                   

Pile                   Neil Coombes Hen

                       Tom Saunders Hen       

Any Other Colour          Neil Coombes Ckl

                                  Neil Coombes Plt

Rosecomb AC              Jeff Thompson Cock

                       

Black Pullet Breeder     Lawson Johnson Ckl

                                Neil Coombes  Ckl

Brown Pullet Breeder    Neil Coombes Ckl

                                 Neil Coombes Ckl

Any Other Colour Pullet Breeder          

                       

Black Cockerel Breeder           

                                   

Brown Cockerel Breeder                       John Mitchell Plt

                                                        John Mitchell Hen

Any Other Colour Cockerel Breeder

 

Best and Reserve of colour

Bantam Leghorns                                      

White                           Terry Burley Plt

                                    J & S Arnett Ckl          

Black                            H & D McKenzie Ckl

                                    R Larcombe Hen         

Brown                          Anthony Cummins Ckl

                                    Ken Bergin Ckl            

Blue                             J & S Arnett Hen

                                    Jeff Thompson Hen      

Buff                             Craig Fowler Hen

                                    Craig Fowler Plt           

Blue-Red                      K.F Smith Hen

                                    K.F Smith Plt   

Creel                           

                                               

Cuckoo                         Bob Fowler Plt

                                   Bob Fowler Plt

Duckwing Silver               David Ray Ckl

                                    Jason O’Loghlin Hen

Duckwing Gold          Anthony Cummins Ckl

                       

Duckwing AOC         

                       

Exchequer                    Rex Larcombe Hen

                       

Pile                               Tom Saunders Hen

                       

Red                              David Ray Plt

                                   David Ray Plt

Any Other Colour          Jeff Thompson Hen

                                  K.F Smith Hen

Rosecomb AC              M & K Holmes Plt

                                 M & K Holmes Ckl

Black Pullet Breeder     Peter Chowne Ckl

                       

Brown Pullet Breeder    C Targett Cock

                       

Any Other Colour Pullet Breeder

           

Black Cockerel Breeder        M & K Holmes Plt

                                               

Brown Cockerel Breeder      C Targett Hen

                                               

Any Other Colour Cockerel Breeder